Odstraňovanie vrások Botulotoxínom

Botulotoxín typu A je produktom baktérie Clostridium botulinum a v korektívnej dermatológii sa využíva na odstraňovanie mimických vrások. Množstvo používanej látky je asi tisíc krát menšie, ako je dávka toxická. Aplikuje sa jemnou ihlou do mimických svalov, kde v oblasti nervovo-svalovej platničky blokuje vyplavenie acetylcholínu, ktorý je zodpovedný za prenos vzruchov z nervov do cieľového mimického svalu. Výsledkom je dočasná paralýza  svalov zodpovedných za tvorbu vrások. Vrásky sa postupne stávajú jemnejšie alebo vymiznú úplne. Efekt terapie sa začne rozvíjať 2-3 dni po zákroku a úplne sa rozvinie do 14 dní. Dĺžka trvania  efektu je individuálna, po prvej aplikácii približne 4 až 6 mesiacov, opakovanými aplikáciami sa dĺžka efektu postupne predlžuje až na 9 a viac mesiacov. Pri opakovanom použití sa zmršťovacia schopnosť svalu  postupne znižuje a postupom času môže dôjsť k jej úplnému potlačeniu alebo vymiznutiu mimického zlozvyku. V prípade hlbokých vrások s porušením kolagénových vláken je nutné túto metódu kombinovať s výplňovými materiálmi (kyselinou hyalurónovou) pre úplné vyhladenie vrások.

Možnosti využitia

 • vyhladenie vrások  v oblasti čela (vrásky mračenia)
 • vyhladenie vrások v oblasti koreňa nosa (vrásky hnevu)
 • redukcia vejárovitých vrások  v okolí očí (vrásky smiechu)
 • redukcia vrások hornej pery (fajčiarske vrásky)
 • uvoľnenie nežiadúceho výrazu tváre (napr. stiahnuté kútiky úst)
 • redukcia vrások v oblasti krku

Priebeh zákroku

Aplikácia botulotoxínu je ambulantný nebolestivý zákrok, ktorý trvá niekoľko minút. Vykonáva sa bez znecitlivenia (výnimočne je možné ošetrované miesto podchladiť ľadovým obkladom). Po dezinfekcii sa roztok aplikuje tenkou ihlou pod kožu do príslušnej oblasti.

Odporúčania po zákroku

 • Počas 4 hodín: nepredkláňať sa, neľahnúť si, nedotýkať sa ošetrených oblastí, dôkladne precvičiť svaly ošetrených oblastí
 • Počas 2 dní: neodporúča sa nadmerná fyzická záťaž
 • Počas 2 týždňov: neabsolvovať masáž ani kozmetické ošetrenie oblasti pleti po zákroku

Možné nežiaduce účinky

Vo všeobecnosti táto metóda patrí medzi najbezpečnejšie a najúčinnejšie. V ojedinelých prípadoch sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ktoré sú vždy dočasné. V mieste vpichu môže dôjsť k začervenaniu alebo vzniku drobných modrín, ojedinele môže dôjsť k bolestiam hlavy a prechodným chrípkovým  príznakom. Ostatné nežiaduce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť, priamo súvisia s ošetrovanou lokalitou, napr. pokles horného viečka (aplikácia v oblasti medzi obočím), pokles obočia (aplikácia v oblasti čela), asymetrický úsmev (ústne kútiky) a podobne. V ojedinelých prípadoch sa efekt nerozvinie (prítomnosť protilátok v organizme proti BTX typu A).

Kedy nie je možné zákrok vykonať

Pri alergii na niektorú zložku prípravku, v prípade tehotenstva, kojenia, nervovosvalového ochorenia, poruchách zrážania krvi, zápalu v mieste vpichu, užívania niektorých liekov (aminoglykozidové antibiotiká, spektinomycín, myorelaxanciá, nesteroidé antireumatiká, antikoagulanciá, blokátory kalciových kanálov, antimalariká, inhibítory cholinerázy).

Odstraňovanie vrások Kyselinou hyalurónovou

Aplikácia kyseliny hyalurónovej je obľúbenou metódou na vyrovnanie hlbších vrások, najčastejšie nosovo-ústnych rýh, vrások na čele, nad hornou perou a v okolí očí. Kyselina hyalurónová je telu prirodzená látka, ktorá sa nachádza v koži každého človeka. Je zodpovedná za jej elasticitu a pružnosť. Vekom jej množstvo ubúda, čo sa prejaví prehlbovaním vrások a znížením elastických vlastností kože. Opätovným dodaním tejto látky, môžeme dosiahnuť jej krajší, zdravší vzhľad a vyrovnanie vrások.

Možnosti ošetrenia

 • vyplnenie vrások a línií
 • modelácia lícnych kostí a úprava kontúr tváre
 • revitalizácia a hydratácia pokožky
 • zabránenie výskytu jemných vrások tváre a krku

Priebeh zákroku

Po nanesení znecitlivujúceho krému sa aplikuje kyselina hyalurónová tenkou ihlou priamo do kože ošetrovanej oblasti. Zákrok trvá niekoľko minút a je minimálne bolestivý. Výsledok je okamžitý a pretrváva 7 – 13 mesiacov. Po zákroku dochádza k miernemu opuchu a začervenaniu s ústupom v priebehu 24 až 48 hodín. Pokiaľ nedôjde k vymiznutiu opuchu a začervenania, neodporúčame vystavovať ošetrenú oblasť intenzívnemu teplu (napr. solárium, opaľovanie, sauna) alebo silnému chladu.

Kedy nie je možné zákrok vykonať

Neodporúča pre tehotné alebo dojčiace ženy, tiež ľuďom so známou precitlivenosťou na kyselinu hyalurónovú. Počas týždňa pred aplikáciou výplňového materiálu sa neodporúča užívať lieky proti zápalom a bolesti, ako aj lieky proti zrážanlivosti krvi.

Mezobotox

V oblasti líc, nad hornou perou, v okolí očí odstraňuje pokrčenú bradu a zjemňuje záhyby na krku. Efekt pretrváva približne 6 mesiacov a pri opakovaných aplikáciách sa predlžuje. Mezobotox sa často kombinuje s ošetrením vrások kyselinou hyalurónovou a zlepšuje a zvyšuje účinnosť ostatných omladzovacích zákrokov.

Možnosti použitia

 • na jemné vrásky a záhyby v okolí očí, líc, nad hornou perou a v oblasti brady
 • na zjemnenie vrások a záhybov v oblasti krku

Priebeh zákroku Mezobotox je ambulantný nebolestivý zákrok, ktorý trvá cca 30 min. Po dezinfekcii sa roztok aplikuje pomocou viacpočetných jemných vpichov do príslušnej oblasti. Po zákroku pretrváva mierne začervenanie v oblasti vpichov.

Liečba nadmerného potenia botulotoxínom

K zvýšenému poteniu dochádza pri zvýšenej fyzickej námahe, v teple, pri funkčných poruchách vegetatívneho systému, pri emóciách, v prípade užívania niektorých liekov a pri ochoreniach štítnej žlazy. V prípade nadmerného lokalizované potenia pri emóciách, strese, tréme je možné odstrániť potenie použitím botulotoxínu. Botulotoxín sa injekčne aplikuje do oblastí s nadmerným potením ako podpazušie, dlane a chodidlá. Po jeho aplikácii dochádza k zablokovaniu nervového prenosu na potnú žlazu a v priebehu niekoľkých dní dochádza k zníženiu potenia zhruba na 10%. Dĺžka trvania efektu je individuálna, v prípade podpazušia je to 6 až 12 mesiacov, pri dlaniach a chodidlách 3 až 6 mesiacov.

Priebeh zákroku

Ide o ambulantný nebolestivý zákrok, ktorý trvá 10 až 20 minút v závislosti od lokality. Vykonáva sa bez znecitlivenia (výnimočne je možné ošetrované miesto mierne podchladiť ľadovým obkladom). Po dezinfekcii sa roztok aplikuje tenkou ihlou (tzv. inzulínkou) pod kožu do príslušnej oblasti.

Odporúčania po zákroku

V deň zákroku je potrebné sa vyhnúť fyzickej aktivite, ošetrenú lokalitu nemasírovať a oplachovať iba čistou vodou.

Možné nežiaduce účinky

V mieste vpichu môže dôjsť k začervenaniu alebo vzniku drobných modrín, ojedinele môže dôjsť k bolestiam hlavy a prechodným chrípkovým príznakom. V ojedinelých prípadoch sa efekt nerozvinie (v prípade prítomnosti protilátok proti Botultoxínu typu A).

Kedy nie je možné zákrok vykonať

Pri alergii na niektorú zložku prípravku, v prípade tehotenstva, kojenia, nervovosvalového ochorenia, poruchách zrážania krvi, zápalu v mieste vpichu, užívania niektorých liekov (aminoglykozidové antibiotiká, spektinomycín, myorelaxanciá, nesteroidé antireumatiká, antikoagulanciá, blokátory kalciových kanálov, antimalariká, inhibítory cholineráz).

Mezoterapia

Mezoterapia je neinvazívna omladzovacia metóda, pri ktorej sa mikroinjekciami aplikuje kyselina hyalurónová do hlbších častí kože. Po zákroku dochádza k zvýšeniu hydratácie, prekrvenia, zlepšeniu elasticity a textúry pokožky, čím pleť viditeľne omladne. Táto metóda je určená pre klientov s dehydratovanou pokožkou, zvädnutým a ochabnutým vzhľadom s tvorbou jemných vrások. Pre dosiahnutie ideálneho efektu je potrebné zákrok opakovať každé 2-3 týždne 4 až 5 krát. Už po prvom ošetrení sú viditeľné výsledky. Pre udržanie efektu je vhodné procedúru zopakovať po 6-12 mesiacoch.

Možnosti použitia

 • na oblasť líc, okolia očí, čela, brady, okolie úst
 • na oblasť krku, dekoltu, ale aj ramien, stehien a brucha

Priebeh zákroku

Pri zákroku sa pomocou jemnej ihly vpravuje do kože kyselina hyalurónová. Zákrok je minimálne bolestivý a trvá 20-30 minút. Po zákroku môže dôjsť k tvorbe drobných modriniek v mieste aplikácie.

Odporúčania po zákroku

Po zákroku odporúčame 12 hodín nenanášať make-up, týždeň po zákroku vynechať pobyt na slnku alebo v soláriu a v saune.

Kedy nie je možné zákrok vykonať

Neodporúča pre tehotné alebo dojčiace ženy, tiež ľuďom so známou precitlivenosťou na kyselinu hyalurónovú. Počas týždňa pred aplikáciou výplňového materiálu sa neodporúča užívať lieky proti zápalom a bolesti, ako aj lieky proti zrážanlivosti krvi.

Zväčšovanie pier

Na zväčšenie pier je možné využiť kyselinu hyalurónovú, ktorá je špeciálne vyvinutá na tento účel. Tento typ kyseliny hyalurónovej sa využíva na zväčšenie pier a zvýraznenie ich kontúr, korekciu spadnutých ústnych kútikov, vyplnenie zvráskavených pier u starších osôb a pri asymetrii pier. Výsledok je okamžitý a pretrváva 8 – 13 mesiacov.

Priebeh zákroku

Po nanesení znecitlivujúceho krému, alebo injekčnom znecitlivení sa aplikuje kyselina hyalurónová tenkou ihlou priamo do ošetrovanej oblasti. Zákrok trvá niekoľko minút a je minimálne bolestivý. Výsledok je okamžitý. Po zákroku dochádza k miernemu opuchu a začervenaniu s ústupom v priebehu 24-48 hodín. Pokiaľ nedôjde k vymiznutiu opuchu a začervenania neodporúčame vystavovať ošetrenú oblasť intenzívnemu teplu (napr. solárium, opaľovanie, sauna) alebo silnému chladu. Dva dni po zákroku nie je vhodné sa ošetrenej lokality dotýkať a masírovať ju, pri silnej manipulácii by mohlo dôjsť k pohybu materiálu.

Kedy nie je možné zákrok vykonať

Neodporúča pre tehotné alebo dojčiace ženy, tiež ľuďom so známou precitlivenosťou na kyselinu hyalurónovú. Počas týždňa pred aplikáciou výplňového materiálu sa neodporúča užívať lieky proti zápalom a bolesti, ako aj lieky proti zrážanlivosti krvi.

Odstraňovanie kruhov pod očami

Teosyal Redensity II Eyes je jedinečný produkt práve v tom, že je špeciálne vyvinutý na jemnú, citlivú pokožku v oblasti očí a svojím unikátnym zložením prináša revolúciu do aplikácie výplňových materiálov na báze kyseliny hyalurónovej. Je to produkt, ktorý okamžite vypĺňa tmavé kruhy pod očami a zároveň optimálne hydratuje pokožku a vedie k dlhotrvajúcemu zlepšeniu jej elasticity a k jej omladeniu.

Okrem výnimočného gélu obsahuje produkt Teosyal Redensity II Eyes aj komplex účinných látok (aminokyseliny, vitamíny, minerály), ktoré obnovujú štruktúru pleti a dodávajú jej tak stratený jas. Vaša pleť sa vďaka nemu znovu rozžiari a pôsobí sviežo.

Kruhy pod očami: veľmi rozšírený problém

Čo sú to vlastne kruhy pod očami?

Pokožka okolo očí je veľmi citlivá, jemná a ľahko odhalí známky únavy či starnutia. Kruhy pod očami sa objavujú najprv v kútikoch očí a neskôr sa rozširujú, čo spôsobuje, že oči pôsobia smutne a unavene.

Aké sú príčiny ich vzniku?

Kruhy pod očami môžu vznikať z rôznych dôvodov: únava, nedostatočné prekrvenie pokožky, nezdravý životný štýl ale veľmi často sú aj dedičné.

Existuje účinné ošetrenie?

Ponúkame Vám najnovšiu inováciu v ošetreniach kruhov pod očami: TEOSYAL® Redensity II Eyes.

Prečo je produkt Teosyal® Redensity [II] EYES jedinečný?

Je to injektovateľný gél na báze kyseliny hyalurónovej, ktorý je ako prvý na trhu špeciálne určený na ošetrenie jemnej a citlivej oblasti okolia očí. Obsahuje výnimočné zloženie 3 v 1: kyselinu hyalurónovú, ktorá dodáva pokožke hydratáciu, elasticitu a pevnosť, dermo- reštrukturalizačný komplex látok (8 aminokyselín, 3 antioxidanty, 2 minerály a vitamín B6), ktorý obnovuje štruktúru pokožky a lidokaín. Tento gél bol vyvinutý vďaka odborným znalostiam a poznatkom oddelenia výskumu a vývoja TEOXANE Laboratories.

Pre koho je Teosyal® Redensity [II] EYES určený ?

Pre ženy a mužov s kruhmi pod očami. Produkt nie je vhodný na tmavé pigmentové kruhy a príliš veľké vačky pod očami, ktoré si už vyžadujú chirurgický zákrok.

Prirodzené, bezpečné a dlhotrvajúce výsledky.

Kedy sú výsledky viditeľné?

Výsledky sú viditeľné okamžite po aplikácii a trvajú v priemere 12 mesiacov (podľa klinickej štúdie).

Je aplikácia v tejto oblasti bolestivá?

Zloženie produktu Teosyal® Redensity II EYES obsahuje lidokaín, anestetikum, ktoré zabezpečuje optimálny komfort po celú dobu aplikácie.

Zanecháva injektovanie na koži nejaké stopy?

V mieste aplikácie sa môže objaviť začervenanie a jemné modrinky, ktoré je možné zjemniť prikladaním chladiaceho vankúšika po injektovaní.

Chemický peeling

Chemický peeling je metóda, pri ktorej je na pokožku aplikovaná ovocná kyselina, najčastejšie kyselina glykolová v rôznej koncentrácii. Po ošetrení dochádza k odlúčeniu povrchových vrstiev kože a k jej regenerácii. Ošetruje sa najmä tvár, dekolt, chrbát, predlaktia a ruky. Výsledkom je vyhladenie jemných povrchových vrások, rozjasnenie pokožky, zlepšenie stavu akné a mastnej pokožky, zjemnenie povrchu kože, zmenšenie pórov, oploštenie jaziev, lepšia hydratácia a vyblednutie pigmentových škvŕn. Chemický peeling je vhodná metóda pre všetky typy pleti a všetky vekové kategórie.

Možnosti využitia

 • povrchové vrásky a znížená pružnosť kože
 • ošetrenie aknóznej a mastnej pleti
 • ošetrenie pigmentových škvŕn
 • rozjasnenie pokožky a zlepšenie stavu hydratácie
 • zmenšenie pórov a oploštenie jaziev

Priebeh zákroku

Po príprave a vyčistení kože sa na ošetrovanú lokalitu nanesie kyselina a po krátkom pôsobení /3 – 15 minút/ ju lekár zneutralizuje. Pri lipohydroxykyselinách neutralizácia nie je potrebná. Bezprostredne po zákroku dochádza k miernemu začervenaniu pokožky. V priebehu 3-4 dní dochádza k povrchovému ošupovaniu kože. Zákrok sa robí v neslnečnom období a je potrebné ho opakovať 4 až 5-krát podľa stavu kože 1x za 2 týždne.

Odporúčania po zákroku

Intenzívne ošetrovanie hydratačnými krémami špeciálne určenými na tento účel. Nevyhnutné je používať krémy s vysokým ochranným faktorom a vyhýbať sa slnečnému žiareniu minimálne mesiac po poslednom ošetrení.

Kedy nie je možné zákrok vykonať

Pri aktívnom herpes simplex, vírusových bradaviciach v mieste peelingu, pri liečbe isotretinoínom a tri mesiace po ukončení tejto liečby. Zákrok sa nevykonáva v tehotenstve.

Liečba jaziev

Jazvy vznikajú ako prirodzená súčasť hojenia kože po poranení alebo chirurgickom zákroku. Schopnosť hojenia kože je u každého pacienta iná. Jazvy môžu mať najrozličnejšiu farbu a tvar. Môže dôjsť k vzniku hypertrofických, keloidných alebo atrofických jaziev. V liečbe je potrebné si uvedomiť, že jazva sa nikdy nedá odstrániť úplne a čím skôr dôjde k ošetreniu, tým je efekt lepší.

Typy jaziev

 • Hypertrofické jazvy – vznikajú nadmerným tvorením novej kože a sú zvyčajne červené, tuhšej konzistencie a vystúpené nad povrch kože
 • Keloidné jazvy – vznikajú nadmernou tvorbou jazvovitého tkaniva a presahujú hranice rany
 • Atrofické jazvy – vznikajú pri nedostatočnej tvorbe spojivového tkaniva, čím dochádza k tvorbe vklesnutých jaziev pod úrovňou kože, napr. jazvy po akné a ovčích kiahňach

Liečba

Na liečbu hypertrofických a keloidných jaziev využívame injekčnú aplikáciu kortikoidov po lokálnom znecitlivení. Atroficé jazvy je možné korigovať kyselinou hyalurónovou. Jednoduchú a bezpečnú liečbu predstavujú silikónové preparáty vo forme gélov, plátkov alebo tyčiniek, ktoré je potrebné používať minimálne 3 mesiace.